Pomoce dydaktyczne dla każdego nauczyciela – TOP 7

Dobry nauczyciel powinien nie tylko przekazywać wiedzę, ale też inspirować, rozbudzić w młodym człowieku ciekawość świata. To bardzo ważne zadanie. Jakie pomoce dydaktyczne będą wsparciem dla nauczyciela, sprawią, że zajęcia staną ciekawsze, a omawiane zagadnienia mniej skomplikowane? Zachęcamy do lektury!

Pomoce dydaktyczne

Oczywiście rodzaj pomocy dydaktycznych uzależniony jest od konkretnego przedmiotu. Inne akcesoria przydadzą się nauczycielowi biologii, inne nauczycielowi muzyki czy matematyki. Przygotowaliśmy kilka propozycji.

  1. Liczydło szkolne ‒ duże, kolorowe liczydło z pewnością okaże się  pomocne i sprawi, że matematyka stanie się mniej skomplikowana. Co więcej, kolorowe paciorki zachęcą maluchy do nauki liczenia.
  2. Bryły pełne, ścięte, obrotowe ‒ wśród pomocy dydaktycznych dla każdego matematyka nie może zabraknąć różnego rodzaju brył geometrycznych. Kula z zaznaczonymi przekątnymi, wysokością i cięciwą, ostrosłupy i graniastosłupy o różnych podstawach, sześciany, ośmiościany, półkule przydadzą się nieraz.
  3. Dzwonki, cymbałki, zestawy instrumentów muzycznych ‒ jak wprowadzić uczniów w cudowny świat muzyki? Lekcje z pewnością będą jeszcze bardziej interesujące, jeśli wykorzystamy różnego typu instrumenty muzyczne, na przykład cymbałki, grzechotki, talerze i wiele, wiele innych.
  4. Globus, mapy ‒ lekcje geografii nie mogą odbyć się bez map i globusa. W takie pomoce dydaktyczne powinien wyposażyć się każdy geograf.
  5. Szkielet człowieka, modele organów ‒ podczas zajęć dotyczących układu kostnego człowieka bardzo przydatne będą model czaszki człowieka lub szkielet. Natomiast podczas omawiania innych układów i różnego typu narządów przydadzą się model tułowia z organami, między innymi takimi, jak płuca, serce, przepona, wątroba, żołądek, trzustka, jelita, pęcherz moczowy.  Zrozumienie ważnych zagadnień ułatwią również model oka, ucha, dróg rodnych, mięśni, skóry czy żołądka.
  6. Modele zwierząt ‒ biologia to oczywiście nie tylko nauka o organizmie ludzkim. Właśnie dlatego podczas zajęć przydadzą się model szkieletu gołębia, model szkieletu psa, modele szczęk zwierząt czy model żołądka psa.
  7. Zestaw laboratoryjny ‒ chemia to niezwykle ciekawa dziedzina nauki. W jaki sposób przekazać wiedzę z tego zakresu młodym osobom, jak ich zaciekawić? Strzałem w dziesiątkę będzie przeprowadzanie podczas zajęć różnego typu doświadczeń. Tutaj niezbędne będą pipety, probówki, szkiełka, miarki.

Podsumowanie

Pomoce dydaktyczne i różnego typu akcesoria z pewnością przydadzą się w pracy każdego nauczyciela ‒ zarówno biologa, jak i matematyka bądź muzyka. Wśród w szczególności zalecanych pomocy wymienić możemy modele narządów ludzkich i narządów zwierząt, bryły geometryczne, mapy, globusy, instrumenty muzyczne i wiele, wiele innych.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *