Edukacyjne trendy 2021 – TOP 4

Co roku odnosimy coraz silniej wrażenie, że jeszcze chwila i media ogłoszą koniec tradycyjnych metod nauczania i klasycznej szkoły, którą znamy zarówno my jak i nasi pradziadkowie. Znikną drewniane biurka i kredowe tablice. Prawda jednak jest taka, że nawet najlepsza technologia edukacyjna nie szybko zastąpi tradycyjną szkołę, ale ją znacznie ulepszy. Dzięki badaniom oraz innowacyjnym urządzeniom uczniowie oraz nauczyciele mają dostęp do praktycznie nieograniczonych zasobów wiedzy i skutecznych metod uczenia się, jakich nigdy wcześniej nie było. Poniżej prezentujemy cztery trendy technologiczne, które wg serwisu Lambda Solution zdobędą szczególne uznanie w 2019 roku.

1: Programowanie

Dorastający uczniowie są pracownikami następnej generacji, a większość z nich prawdopodobnie będzie pracować w branży programistycznej. Ich zadaniami będą nie tylko pisanie kodów nowych gier lub programów, ale również projektowanie stron www, zarządzanie bazami danych oraz udoskonalanie bezpieczeństwa w sieci. Kodowanie to trudna umiejętność, która z roku na rok coraz szybciej ewoluuje. Już dziś organizowane są obozy programistyczne dla dzieci nawet w wieku 10 lat! Przedmiot o nazwie ,,programowanie” już niebawem może wkroczyć do programu edukacyjnego w szkołach podstawowych. Lekcje kodowania to nie tylko żmudne pisanie znaków, to również rozwijanie wiedzy informatycznej, umiejętności matematycznych oraz pogłębianie logiki.

2: Bezproblemowy dostęp do zasobów

Czasy bibliotek i pachnących starością książek mijają bezpowrotnie. Rzadko już można ujrzeć ucznia pędzącego do biblioteki po książki. W tej chwili większość informacji dostępnych jest na wyciągnięcie ręki w Internecie. Uczniowie mogą zamknąć książkę na laptopie w szkole i otworzyć ją ponownie na tablecie w domu. Już dzisiaj dostępne są specjalne platformy learningowe pozwalające na naukę w domu. Pytanie, czy system nauczania powinien nadal skupiać się w głównej mierze na zapamiętywaniu? W wszechogarniającym natłoku łatwo dostępnych informacji to właśnie zdolność selekcji i wyboru są najbardziej potrzebne.

3: Zdalne uczenie się

Podczas gdy idea interaktywnego uczenia się poza klasą nie jest nowa, obecny rozwój technologii wskazuje na to, że ​​w roku 2019 zdalne nauczanie naprawdę wystartuje. Wszystko wskazuje na to, że w Ameryce Północnej w latach 2019 i 2020 zajęcia internetowe staną się powszechne. Jest to na pewno większa wygoda- w lekcjach można brać udział nawet w piżamie. Jednakże, zastanawiamy się, co na to psychologowie i jak wirtualne nauczanie wpłynie na proces dojrzewania emocjonalnego oraz odnajdywanie się w społeczeństwie.

4: Gamification

Współczesne gry nie ograniczają się do tekturowych plansz lub gier wyświetlanych na ekranach monitorów. Gry wkraczają do naszej rzeczywistości, coraz bardziej osadzają się w codziennym życiu. Dzisiaj, idąc na spacer możemy łapać Pokemony. Dostrzegły to środowiska szkolne, projektując gry edukacyjne, które razem z naszymi dziećmi mogą poznawać otaczające je środowisko. Nawet teraz, podczas zajęć, jako dodatkową atrakcję wprowadza się gry edukacyjne. Ciekawe, kiedy zaliczenie przedmiotu będzie uzależnione od osiągnięcia kolejnego levelu?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *