Licea Śląskie – Ranking najlepszych liceów 

dnia

Jak każdego roku największy, polski portal edukacyjny „Perspektywy” ogłosił ranking najbardziej liczących się szkół ponadpodstawowych w konkretnych województwach. Ranking ten opracowywany jest przez specjalnie powołaną kapitułę, która złożona jest z wielu przedstawicieli uczelni, dyrektorów, czy komisji edukacyjnych. Biorą oni pod uwagę, m.in. wyniki z matur i sukcesy danych szkół w różnych olimpiadach tematycznych. Poniżej przedstawiamy zestawienie najlepszych liceów w województwie śląskim w 2021 roku. 

Ranking Perspektywy 2021. Najlepsze licea w woj. śląskim

Choć można byłoby powiedzieć, że Bielsko-Biała jest miastem przegranym, gdyż w tym roku w wyścigu o pierwsze miejsce wyprzedziły go Katowice wraz z III Liceum Ogólnokształcącym im. A Mickiewicza, nic bardziej mylnego! Pierwszą trójkę rankingu zamykają właśnie dwa bielskie licea. Na drugim miejscu znalazło się zatem V LO w Bielsku-Białej, a na trzecim LO Katolickiego Towarzystwa Kulturalnego w Bielsku-Białej. Na czwartym miejscu natomiast uplasowało się miasto Rybnik wraz z II LO z Oddz. Dwujęzycznymi im. A. Frycza Modrzewskiego, piąte należy dla VIII LO z Oddz. Dwujęzycznymi im. Marii Skłodowskie-Curie w Katowicach.

Warto wspomnieć, że pierwsze dwa licea dość wysoko znajdują się również w ogólnopolskim rankingu szkół ponadpodstawowych. III Liceum Ogólnokształcącym im. A Mickiewicza w Katowicach zajmuje 19. miejsce w tym zestawieniu, a V LO w Bielsku-Białej znalazło się na 21. miejscu.

Ile wzięło udział szkół w rankingu?

Oprócz liceów ogólnokształcących, których wzięło udział aż 2 186, w zestawieniu startowały również technika – 1 743. Aby móc wziąć udział w tym plebiscycie, trzeba było spełnić kilka kryteriów, m.in. warunkiem wejścia była matura 2020, którą musiało w tym roku napisać minimum 12 osób. Średnie wyniki z matury z języka polskiego i matematyki, nie mogły być niższe niż 0,75 średniej krajowej.

10 pierwszych miejsc liceów w woj. śląskim wg portalu „Perspektywy”

Poniżej przedstawiamy zestawienie pierwszych 10. miejsc najlepszych liceów w całym województwie śląskim przygotowane przez portal edukacyjny „Perspektywy”:

1 III LO im. Adama Mickiewicza Katowice

2 V LO Bielsko-Biała

3 LO Katolickiego Towarzystwa Kulturalnego Bielsko-Biała

4 II LO z Oddz. Dwujęz im. A. Frycza Modrzewskiego Rybnik

5 VIII LO z Oddz. Dwujęz. im. Marii Skłodowskie-Curie Katowice

6 I LO im. Mikołaja Kopernika Bielsko-Biała

7 LO Towarzystwa Ewangelickiego Cieszyn

8 IV LO z Oddz. Dwujęz. im. Stanisława Staszica Sosnowiec

9 I LO Dwujęzyczne im. Edwarda Dembowskiego Gliwice

10 Uniwersyteckie I LO im. Juliusza Słowackiego Chorzów

Tegoroczny ranking jest nieco zróżnicowany. Nie da się natomiast ukryć, że prym wiedzie miasto Bielsko-Biała. W pierwszej 10. znalazły się aż 3 licea z tego miasta. Wysoki poziom utrzymują również Katowice. W perspektywie ogólnopolskiej na 1. miejscu znalazło się natomiast XIV LO im. Stanisława Staszica w Warszawie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *