Młodzi obywatele

Dzień dobry. Mieliście okazję zapoznać się z nową inicjatywą – „Obywatele polscy w KL Auschwitz”? To projekt edukacyjny skierowany do polskiej młodzieży. Celem jest upowszechnienie wiedzy dotyczącej historii i losów deportowanych do Auschwitz obywateli II RP.  Projekt składa się z 3 elementów. Pierwszym z nich jest film dokumentalny “Świadkowie”. Pozostałe dwa to pakiet edukacyjny wraz ze scenariuszem lekcji oraz warsztaty dla nauczycieli.

Jak wynika z powyższych założeń, projekt ma również przygotować polskich nauczycieli do pogłębiania edukacji historycznej. Dodatkowo, wspomniany pakiet edukacyjny zostanie przetłumaczony na język hebrajski i angielski. Umożliwi to rozpowszechnienie projektu poza granicami Polski, a co za tym idzie – globalne poszerzenie wiedzy na temat losów obywateli RP w KL Auchwitz.

Scenariusz lekcji został przygotowany przez ekspertów Międzynarodowego Centrum Edukacji o Auschwitz i Holokauście w Muzeum Auschwitz i został oparty na losach sześciorga młodych ludzi. Nie będziemy zdradzać dzisiaj zbyt wielu szczegółów, jednak dla bardziej dociekliwych – z niespełna czterdziestominutowym filmem, możecie zapoznać się TUTAJ.

Zdaniem twórców projektu , tematyka związana z niemieckimi obozami koncentracyjnymi i ośrodkami zagłady jest jednym z najważniejszych i zarazem najtrudniejszych wyzwań, jakie stoją przed polskimi nauczycielami. Zarówno pod kątem rzetelnego przedstawiania wiedzy, jak i nakłonienia uczniów do pogłębiania refleksji i rozwijania empatii w uczniach.

Każdy kraj ma swoją historię. Trudne, pełne wyzwań i bólu czasy jak i wzniosłe, piękne, dziejowe chwile. Obywatele uczą się, pogłębiają, znają i ropowszechniają pamięć o poprzednich pokoleniach. Jakie jest Wasze zdanie na temat nowego projektu edukacyjnego?

Więcej szczegółów w prezentacji multimedialnej TUTAJ.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *