Ranking najlepszych systemów edukacji na świecie 2021

Światowe Forum Ekonomiczne, z siedzibą Szwajcarii, to fundacja non-profit, która zajmuje się problemami społeczno-ekonomicznymi na świecie. Znaleźliśmy ciekawostkę opublikowaną przez wspomnianą organizację – Ranking najlepszych systemów edukacji na świecie.

Jak sądzicie, który z krajów wiedzie prym? Czy znajdziemy Polskę w czołówce tych międzynarodowych zmagań o palmę pierwszeństwa w skutecznym szerzeniu edukacji? Zacznijmy od końca.

Miejsce 6 : DANIA
Nie ma tutaj  obowiązku uczęszczania dziecka do przedszkola. Dzieci w wieku 7-16 lat mogą zdobywać wiedzę w szkole publicznej,  prywatnej, lub w domu.
Uczniowie „przechodzą” z klasy do klasy bez względu na to, czy przyswoją dany materiał czy też nie. Rząd stawia przede wszystkim na szczęście swoich najmłodszych obywateli i przyjaźń z rówieśnikami.
Niezmienne pozostaje grono pedagogiczne, co sprawia,że nauczyciele mogą lepiej poznać swoich podopiecznych, wspierać i rozwijać ich talenty, umiejętności. Ważnym elementem nauczania są dla Duńczyków języki obce – od najmłodszych lat dzieci uczą się przynajmniej dwóch.

Miejsce 5 : BELGIA
W Belgii również przedszkole nie jest obowiązkowe. Nauka zaczyna się od szkoły podstawowej i trwa 6 lat. Pozornie niczym nie różni się to od nauczania podstawowego w Polsce. Nauczyciele mają obowiązek dostosować wymagania do indywidualnych potrzeb i zdolności ucznia. Obowiązkowe zajęcia w Belgii to : lekcje pływania, religia oraz etyka.

Miejsce 4 : SZWAJCARIA
W tym kraju przeznacza się sowite sumy na edukację – solidne inwestycje w oświatę. W Szwajcarii po ukończeniu szkoły podstawowej 60% uczniów wybiera szkołę z zawodem. Stawiają na praktykę. Dzięki czemu wychowują specjalistów i fachowców, którzy znajdują zatrudnienie w renomowanych firmach. Studentami zostają w wieku późniejszym, kiedy nabędą doświadczenie i odpowiednie umiejętności.

Miejsce 3 : HOLANDIA
W Holandii już najmłodsze pociechy zaczynają edukację, mając 4 lata. Nauka w publicznych szkołach w całości finansowana jest przez państwo. Wszystkie materiały, pomoce naukowe, książki, a także materiały biurowe dostępne są na miejscu – w szkole.
Nauczyciele zwracają ogromną uwagę na przyswajanie wiedzy przez dziecko. Jeżeli nie radzi sobie z określonym materiałem i zakresem wiedzy, niestety, nie otrzymuje promocji do klasy następnej. Holenderski okres wakacyjny jest krótki, trwa tylko 6 tygodni, co rekompensują pozostałe, częstsze przerwy od nauki.

Miejsce 2 : FINLANDIA
Na czele najlepiej wyedukowanych Państw stoi Finlandia, której reforma szkolnictwa miała w latach 70. XX wieku. Dzieci rozpoczynają swoją przygodę z edukacją w wieku 7 lat i do ukończenia 16 roku życia nie są sprawdzani czy weryfikowani przez system.
Nauczyciele w Finlandii są autorytetami w swoich dziedzinach i traktuje się ich z należytym szacunkiem. Edukacja jest bezpłatne i dodatkowo dzieci mają zapewniony dojazd do szkół. Ponadto uczniowie otrzymują w czasie przerwy od zajęć zdrowy posiłek.

Miejsce 1 : SINGAPUR
Edukacja w Singapurze nastawiona jest bardzo mocno na rozwój i odkrywanie talentów swoich uczniów. Nowe technologie komunikacyjne są dostępne we wszystkich szkołach, na każdym poziomie kształcenia, i to już od 1997 r. (interaktywne tablice, notebooki i tablety). Dzieci uczą się, stosując zaawansowane technologie już od pierwszej klasy. Jednak, przede wszystkim, ich rozwój determinują gry i zabawy, ćwiczenia i rozwiązywanie problemów. Uczniowie są poddawani tzw. „segregacji” na lepszych i słabszych i przydzielani pod tym kątem do odpowiednich klas. Singapurczycy są z natury wymagającymi perfekcjonistami. Każda lekcja zaplanowana jest precyzyjnie, przygotowana ciekawie, szczegółowo i wszechstronnie.  Rząd we właściwy sposób motywuje nauczycieli, starając się by do tego zawodu wybierano najlepszych. Pedagodzy cieszą się ogromnym autorytetem wśród uczniów. My zdajemy maturę mając 18 lat. Oni, gdy mają 12.

A gdzie w tym wszystkich jest POLSKA ?
Z informacji opublikowanej przez OECD (Organizacja Współpracy Gospodarczej i Rozwoju -red.) wynika, że na podstawie wyników badań  z testów z matematyki i nauk ścisłych JESTEŚMY NA  11 MIEJSCU NA ŚWIECIE. To chyba nieźle? A jak Wy sądzicie? Które elementy naszego szkolnictwa działają a które należałoby poprawić?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *