Rozwiązania inteligentnego domu w przyszłości

Technologia może przychodzić i odchodzić, ale niektóre rzeczy nigdy się nie zmieniają- dążenie do wygody użytkowania. Gadżety, które oferują prawdziwą użyteczność w domu – jak inteligentny piekarnik lub meble typu open source, zamki na odcisk palca, rolety lub piec centralny sterowane za pomocą aplikacji – mają większą szansę na wszechobecność, niż np. sokowirówka na WiFi.

Jak będzie wyglądał dom przyszłości? Dokonaliśmy przeglądu najbardziej ekscytujących produktów domowych na rynku. To tylko kwestia czasu, aż przynajmniej niektóre z nich staną się standardem w każdym domu XXI wieku.

Salon w stylu High-Tech

Trzydzieści dziewięć milionów Amerykanów ma teraz inteligentne głośniki w swoich domach – to znaczy 1 na 6 osób – a wszystkie znaki wskazują, że ta liczba będzie się tylko zwiększać z czasem. W salonie przyszłości inteligentne głośniki będą centralnym elementem, z nowszymi modelami podłączonymi do każdego elementu w domu, od żarówek po zamek w drzwiach wejściowych do termostatu.

Oglądanie telewizji i filmów będzie zupełnie innym doświadczeniem. Po co poświęcać cenną powierzchnię w swoim salonie na gigantyczny ekran, skoro można mieć taki, który bez trudu odsunie się i zniknie z pola widzenia, na przykład ten, na którym LG Display zadebiutował na tegorocznym CES? Możesz też zrezygnować z telewizora i zdecydować się na projektor ultrakrótkoogniskowy o wysokiej rozdzielczości, który zamieni każdą białą ścianę w osobiste kino.

W nadchodzących latach zaprojektowanie przestrzeni życiowej będzie znacznie łatwiejsze. Aplikacje i platformy internetowe, takie jak Modsy i Hutch, wykorzystają wirtualną i rozszerzoną rzeczywistość, aby pomóc Ci wyobrazić sobie, jak kanapa lub krzesło będzie wyglądać w twoim domu. Modułowe, open source’owe meble najpewniej zdominują trendy w projektowaniu wnętrz, kierując się zaprojektowaną przez Ikeę Tom Dixon, kanapą Delaktig, która ma ponad 97 różnych konfiguracji. Wybierz mądrze, ponieważ będziesz spędzać więcej czasu na kanapie niż kiedykolwiek wcześniej: nadchodzące urządzenie do rozmów wideo w salonie Facebook Inc. będzie podobno używać technologii inteligentnych kamer, aby ludzie na obu końcach czuli się jakby byli w tym samym pokoju.

Oczekuj również, że Twój salon będzie jeszcze bardziej centralnym punktem domu niż jest już. Dostawy dotrą tutaj, a nie pod drzwi, dzięki nowej usłudze Prime Amazon.com, która pozwoli zweryfikowanym dostawcom przewieźć towary bezpośrednio do domu.

I nie myśl przez chwilę, że ultranowoczesne gadżety są przeznaczone tylko dla młodszych grup odbiorców: domy dla osób starszych będą wyposażone w sprzęt internetowy, który umożliwi dorosłym dzieciom monitorowanie starzejących się rodziców… chociaż osobiście polecamy robić to ,,na żywo” 😉

Mądre gotowanie

Ostatecznym celem technologii kuchennej nie będzie raczej gotowanie dla ciebie. Jej obecnym (i prawdopodobnie przyszłym) zadaniem jest sprawić, abyś to ty lepiej gotował. Inteligentne piekarniki, będą wyposażone w aparaty fotograficzne i termometry cyfrowe, pomagając monitorować jedzenie podczas pieczenia. I zamiast mieć nadzieję, że ustawienie „średnio-gorące” jest wystarczająco gorące, inteligentne patelnie pozwolą na precyzyjne określanie temperatury, którą ustawisz w połączonej z nią aplikacji.

Inteligentne lodówki pomogą zmniejszyć ilość odpadów, informując o tym, kiedy marchewki mogą się zepsuć. Zaoferują również kilka przepisów na ich zużycie. Inteligentna lodówka firmy LG prześle nawet instrukcje gotowania do Twojego inteligentnego piekarnika. Tymczasem drukarki 3D do żywności pomogą Ci stworzyć misternie ukształtowany makaron.

Technologia wkracza do sypialni

Najnowsza fala technologii skupiających się na domu polega na poprawie i ułatwieniu codziennego życia, a to powinno zacząć się od dobrego snu. Śledzenie snu (a dokładnie fazy twojego mózgu) oraz badanie parametrów życiowych w trakcie, nie są tylko przyszłością, a coraz więcej firm wprowadza takie urządzenia na rynek już teraz. Niedawno można było usłyszeć o budziku, który bada nasz sen i wybiera moment najkorzystniejszy do wybudzenia się, dzięki czemu wstajemy prawą- a nie lewą nogą.

Potrzebujesz łagodniejszego przebudzenia? Inteligentne budziki do aromaterapii wyczują, kiedy docierasz do najjaśniejszego punktu cyklu snu i uwalniają wybrany przez ciebie zapach.

Również ubrania będą kontrolować Twój stan fizjologiczny organizmu i dostosowywać swoje parametry do Twoich potrzeb, tak jak np. rękawiczki badające ciepłotę skóry, a w razie potrzeby- podnoszące swoją temperaturę.

A jeśli zapragniesz zmienić garderobę, nie będziesz musiał nawet wychodzić z domu, aby znaleźć najlepiej dopasowane ubrania: opatentowane lustra pozwolą Ci praktycznie przymierzyć stroje z poziomu własnej sypialni.

Nawet w łazience

Nawet w naszych łazienkach będziemy mogli doświadczyć wrażeń niczym z islandzkiego spa.
Wanny, badające temperaturę, prysznice dopasowujące bicze wodne do organizmu, nakładki do aromaterapii na nos kontrolowane za pomocą smartfonów… Wymieniać można w nieskończoność.

Co nam pozostanie do zrobienia?

Pozostanie nam korzystanie z dobrodziejstw technologii. I miejmy nadzieję, że zabezpieczenia sieci będą dostatecznie wysokie.

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *