Rzutnik – Jak działa? Jakie są rodzaje?

Rzutnik to jeden z ważniejszych elementów wyposażenia nowoczesnej klasy, sali wykładowej czy pomieszczenia konferencyjnego. Urządzenia te można podzielić na kilka różnych rodzajów, z których można dobrać te, najlepiej realizujące nasze potrzeby.

Dzisiaj – tylko pozytywnie. Jesteśmy zafascynowani tą technologią i możliwością przemiany dowolnego pomieszczenia w małą sale kinową. Sama jestem na etapie przewrotu mieszkania do góry nogami, aby dostosować swoje cztery kąty pod prawdziwy seans rodem z kina. Uwierzcie – warto. Ale to musicie sprawdzić na własnej skórze (a raczej oczach :)), próbując tego rozwiązania w użytku domowych czy w szkolnych klasach. To już nie są sprzęty z lat 90′. Dzisiaj mamy do czynienia z nowoczesną technologią i najwyższą jakością obrazu. 

Jak to działa ?
Projektor jest urządzeniem, które wyświetla obraz na ekranie bazując na dostarczonym sygnale wideo. Źródłem sygnału najczęściej jest komputer, odtwarzacz DVD, zestaw kina domowego lub wizualizer. Technik rzutowania jest kilka, jednak te najbardziej popularne wykorzystują lampy i optykę o ogniskowej dopasowanej do przeznaczenia urządzenia.

Jakie są rodzaje projektorów?
Podstawowa klasyfikacja projektorów dzieli je ze względu na zastosowany system generowania obrazu. Wyróżniamy zatem technologię DLP (Digital Light Processing) oraz LCD (Liquid Crystal Display).

Zalety projektorów z technologią DLP:

  • kompaktowa obudowa
  • mniejszy rozmiar
  • wyższy kontrast
  • lepsze odwzorowanie czerni
  • wygładzony obraz
  • brak widocznych pikseli
  • brak niespójności kolorów

Zalety projektorów z technologią LCD:

  • trochę lepsze nasycenie kolorów
  • obraz jest wyraźny i ostry
  • projektory LCD świecą jaśniej

Jaką technologię wobec tego mamy wybrać?

Zależy to od oczekiwań, jakie mamy wobec projektora. Najbardziej popularną technologią jest DLP, dzięki której doskonale widać głębię czarnego koloru, co w technologii LCD nie jest już takie oczywiste. Za to odwrotnie, LCD wygrywa z konkurencją jasnością świecenia. To cecha przydatna szczególnie w pomieszczeniach, w których nie możemy pozwolić sobie na właściwy stopień zaciemnienia. Projekty DLP nie wymagają czyszczenia i częstego serwisowania.

Projektor tego typu jest nieco droższy, jednak jeśli chcemy stworzyć właściwe warunki w szkolnej sali lub wysokiej jakości kino domowe, spełniające nasze oczekiwania, to warto dopłacić do lepszego rozwiązania i cieszyć się jakością wyświetlanego obrazu.

Jeżeli macie pytania, interesuje Was zakup sprzętu, potrzebujecie profesjonalnego doradztwa – fachowcy z INTERDESK przybędą z pomocą.

Zapraszamy do zapoznania się z szeroką ofertą dostępnych u nas projektorów TUTAJ.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *